Umenie milovať (Erich Fromm)

„Láska je aktívnou mocou v človeku, ktorá odbúrava prekážky stojace medzi človekom a jeho druhom, ktorá ho spája s ostatnými.“

— Erich Fromm

Keď v roku 1956 vyšla kniha Umenie milovať z pera amerického sociológa, filozofa, psychoanalytika a antropológa Ericha Fromma (23.3.1900 – 18.3.1980), nikto nečakal, že kniha bude mať celosvetovo také pozitívne ohlasy. Táto kniha sa stala načítanejšou Frommovou knihou (preložená bola do 35 jazykov a len v USA sa predalo vyše 5 miliónov výtlačkov), ktorá aj v slovenčine pravidelne vychádza v nových vydaniach. Najnovšie ju opäť vydalo vydavateľstvo Citadella.

E. Fromm sa v knihe prístupným jazykom bez zbytočných komplikovaných úvah zamýšľa nad tým, ako ľudia pristupujeme jeden k druhému, aké sú najpopulárnejšie pohľady na lásku, v akých podobách sa vzťahy realizujú a aké pohnútky nás neraz ženú do nových milostných avantúr. Knihu je určená každému, kto kto hľadá cestu a vyrovnaný vzťah k sebe sa hlbšie zamýšľa nad svojimi vzťahmi s druhými.

„Takmer všetko je dôležitejšie ako láska: úspech, prestíž, peniaze, moc. Takmer všetku energiu vynakladáme na to, aby sme dosiahli tieto ciele, ale takmer žiadnu na to, aby sme sa naučili milovať.“

Erich Fromm

Vydavateľstvo Citadella vydalo aj ďalšie knihy E. Fromma ako Umenie počúvať (2015, odkaz tu) Mať či byť (2019 odkaz tu) či Anatómia ľudskej deštruktivity (2019, odkaz tu)

Základná charakteristika knihy:

Túto knihu, hoci prvý krát vyšla v roku 1956, by si mal prečítať každý človek, ktorý sa zamýšľa nad svojím životom, postavením a svojimi vzťahmi v súčasnej spoločnosti. Jej výstižnosť ju spravila nadčasovou a stále (viac) aktuálnou.
Ak by si človek dokázal pripustiť fakty, ktoré sa v tejto knihe dozvie a pokúsil sa zmeniť svoj prístup k láske, k sebe samému, k bohu a k spoločnosti, pokúsil sa naučiť umeniu milovať vo všetkých jeho podobách, urobil by krok k vlastnému zdokonaleniu a tým k zdokonalovaniu celého ľudstva.

Láska nemá cieľ, aj keď veľa ľudí môže povedať: Samozrejme, že má! Je to láska, hovoria, čo nám umožňuje uspokojiť naše sexuálne potreby, uzatvárať manželstvá, mať deti a žiť normálny život strednej triedy. To je cieľ lásky. A preto je láska v dnešnej dobe taká zriedkavá, láska bez cieľov, láska, v ktorej je jedinou podstatnou vecou samotné milovanie. V tomto druhu lásky hrá kľúčovú úlohu bytie nie spotrebovávanie. Je to ľudské sebavyjadrenie, úplne využitie našich ľudských schopností.

Len ťažko nájdeme inú činnosť alebo druh podnikania, ktoré by sme začínali s tak ohromnou nádejou a očakávaním a zároveň by zlyhávalo tak často ako láska. Ak by sa to dialo s akoukoľvek inou činnosťou, ľudia by prahli po poznaní dôvodov zlyhania a po tom, ako prísť na možnosti ako ju zlepšiť, alebo by sa tej činnosti jednoducho prestali venovať. Lenže lásky sa vzdať nedokážeme, a tak nám zostáva iba jedno riešenie ako predísť zlyhaniu rozobrať dôvody zlyhania a prikročiť k skúmaniu významu lásky.

www.martinus.sk

Bibliografické údaje:

Autor: Erich Fromm
Vydavateľstvo: Citadella
Väzba: brožovaná väzba
Rok vydania: 2020
Počet strán: 200
Jazyk: slovenský

Knihu Umenie milovať si môžete objednať tu

Obrázok je ilustračný

Podeľte sa o svoje myšlienky