Rodný jazyk – príručka ako ho používať! (kniha Slovenčina na každý deň)

Slovenčinu som vyštudoval ako učiteľ. Z vlastnej skúsenosti viem, aká je slovenčina náročná, a to nielen pre žiakov či bežného človeka, ale neraz aj pre učiteľov. Ide tam čiarka? Je to spisovný variant? Je to častica? Nie je to čechizmus? Vtedy sme odkázaní na rôzne internetové vyjadrenia odborníkov z Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV, ktorí vnesú trochu svetla do jazykovej „temnoty“.

V roku 2020 vyšla vynikajúca kniha Slovenčina na každý deň pre všetkých, ktorí pracujú s textom a chcú sa vyvarovať častým aj menej bežným jazykovým chybám. Knihu som si poctivo zaobstaral a oceňujem jej rozsah, štruktúru a príklady. Nie je to príručka len pre slovenčinárov. Prakticky ju využije ktokoľvek, kto akútne potrebuje vyriešiť určitý jazykový problém. Knihu vrelo odporúčam – konečne množstvo gramatických, štylistických, lexikálnych a ďalších jazykových aspektov nájdete na jednom mieste pokope.

Základná charakteristika knihy:

Publikácia Slovenčina na každý deň od Sibyly Mislovičovej a kolektívu autoriek v zložení Denisa Dovičovičová, Silvia Duchková, Dana Guričanová, Katarína Kálmánová a Iveta Vančová z oddelenia jazykovej kultúry a terminológie Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV môže byť príjemným spoločníkom pre milovníkov slovenčiny a možno aj pre tých, ktorí sa nimi vďaka nej stanú.

Autorky veria, že moderná, zaujímavá a prístupná forma predstavenia aktuálnej problematiky používania spisovného jazyka podporená vtipnými ilustráciami upúta čitateľov všetkých vekových kategórií – nielen dospelých, ale aj deti.

Množstvo rád a odporúčaní – od pravopisu cez tvaroslovie, vetnú skladbu, slovnú zásobu až po výslovnosť – doplnili autorky o testy, takže čitatelia majú možnosť osvojiť si niečo zo slovenčiny doslova každý deň, ako aj overiť si nadobudnuté vedomosti a zabaviť sa pri tom.

Bibliografické údaje:

Autor: Sibyla Mislovičová a kolektív
Vydavateľstvo: Encyklopedický ústav SAV, Veda
Rok vydania: 2021
Počet strán: 248
Väzba: pevná
Jazyk: slovenský

Knihu Slovenčina na každý deň si môžete objednať na Martinuse (tu) alebo na Panta rhei (tu)

Zdroj obrázkov: Pixabay, Veda

Podeľte sa o svoje myšlienky