Rady jedného z najúspešnejších investorov už v slovenskom preklade! (nad knihou Princípy)

„Ray Dalio mi poskytol neoceniteľné usmernenie a pochopenie, ktoré teraz ponúka aj vám.“

Bill Gates

V roku 2020 bola do slovenčiny preložená významná kniha z oblasti financií a investovania. Ray Dalo, celosvetovo známy guru investovania a podnikateľ v nej sumarizuje svoje skúsenosti, predkladá rady a formuluje všeobecné princípy, ktoré môžu pomôcť v dosahovaní (nielen) finančných cieľov.

V zahraničí sa stala rýchlo bestsellerom. Na Slovensku jej doteraz nebola venovaná pozornosť, preto vám ju dávam do pozornosti, pokiaľ vás podobné témy zaujímajú. Čoskoro na facebookovej stránke Knižné univerzum bude súťaž o dva exempláre. Autorov štýl je prístupný, jeho princípy sú jasné a podopreté (nielen) jeho skúsenosťami. Možno niekoho prekvapí rozsah knihy – 600 strán! Ide o jednu z najhrubších kníh, ktoré vyšli v roku 2020 a rozhodne najhrubšiu, ktorá dosiaľ vyšla z dielne vydavateľstva Aktuell. Nižšie uvádzam základný popis knihy aj s parametrami.

Ray Dalio, jeden najúspešnejších investorov a podnikateľov na svete, v tejto knihe spracoval svoje výnimočné životné a pracovné princípy, ktoré z obyčajného dieťaťa strednej vrstvy z Long Islandu urobili jedného z najúspešnejších ľudí našich čias. Princípy, ktoré môže použiť ktokoľvek, aby dosiahol svoje ciele.

V roku 1975 Ray Dalio vo svojom jednoizbovom byte v New Yorku založil spoločnosť Bridgewater Associates. O štyridsať rokov neskôr je Bridgewater piatym najvýznamnejším súkromným podnikom v Spojených štátoch (Fortune), ktorý pre investorov zarobil viac peňazí než akýkoľvek iný hedžový fond v histórii (Bloomberg). Za toto obdobie odhalil Dalio celý rad unikátnych princípov, ktoré podľa neho stoja za jeho úspechom a o ktoré sa rozhodol podeliť v tejto knihe.

Zatiaľ čo Princípy prekypujú novátorskými myšlienkami, ich jadro tvorí zrozumiteľný, priamy prístup k rozhodovaniu − vrátane Daliovho inovatívneho procesu „váženia vierohodnosti“ − ktorý môže uplatniť každý bez ohľadu na to, o čo sa snaží.
Kniha ponúka aj generálny plán na vytvorenie „ideovej meritokracie, snahy o zmysluplnú prácu a zmysluplné vzťahy prostredníctvom radikálnej pravdy a radikálnej transparentnosti“, ktoré stoja za úspechom spoločnosti Bridgewater. Je to jedinečná príležitosť, ako dostať od „Steva Jobsa investovania“ (podľa časopisu CIO) overené rady, aké sa nedajú nájsť v tradičných publikáciách o podnikaní.

Autor: Ray Dalio
Vydavateľstvo: Aktuell
Rok vydania: 2020
Väzba: tvrdá