Prečo by sme mali čítať fyzické knihy a písať na papier

Elektronické formáty kníh sú na vzostupe. Hoci sa mnohí z nás bránia predstave, že by sme mali vymeniť „vôňu“ fyzickej knihy za digitálny obraz na počítači či v čítačke kníh, digitalizácia v tejto oblasti napreduje. Kúpiť si e-knihu, čítať si ju kdekoľvek bez toho, aby som musel so sebou vláčiť nadbytočné kilá, je pohodlné a „praktické“. Málokto z nás si však uvedomuje následky, ktoré to má na náš mozog a myslenie. Ako býva v dejinách zvykom, až spätne môžeme zistiť, aké následky na nás zanechala daná technologická novinka .

Už dnes máme k dispozícii prvé vedecké štúdie, ktoré poukazujú na negatívny vplyv digitalizácie písma, s ktorou sa deti stretávajú už v útlom detstve. Ukazuje sa, že používanie digitálnych médií negatívne vplýva na ich schopnosť čítať, čo sa prejavuje neskôr aj v dospelosti. Keď sa učíme písať „ťukaním do klávesnice“, vedie to k horším výsledkom pri rozpoznávaní písmen. Toto zistenie je zvlášť dôležité, keď vezmeme do úvahy postupné zaraďovanie počítačov a notebookov do škôl (áno, v Európe už bežný jav). Keď píšeme rukou na papier, aktivuje sa oblasť mozgu zodpovedná za motoriku. Keď však „ťukám do klávesnice“, táto oblasť ostáva neaktívna. Jedine vtedy, keď píšeme jednotlivé písmená perom či ceruzkou, vznikajú motorické pamäťové stopy.

Keď si napríklad robíte poznámky z kníh, alebo ste študentka/študent na univerzite, lepšie si zapamätáte obsah prednášky, keď si ho zapisujete rukou. Pri písaní do počítača (tablet, smartfón) je oslabená naša pozornosť, písaný text sa zlieva do nesúrodej masy a my si v konečnom výsledku pamätáme menej. Hoci to môže vyznieť staromódne a spiatočnícky, vášmu mozgu lepšie prospeje, keď si zapisujete veci pohybom ruky. Podobne je to aj v prípade čítania kníh. Pri vytváraní pamäťovej stopy svoju úlohu zohráva používanie mnohých zmyslov súčasne. Keď knihu držíte v ruke, viete v nej spontánne listovať, evidujete priestorovo, kde sa pri čítaní nachádzate, lepšie si jej obsah zapamätáte. Keď čítate na telefóne, tablete alebo počítači, vaša pozornosť je neustále rozptylovaná o ďalšie stimuly, ktoré vás rušia. Je pravda, že ak si čítate aj fyzickú knihu a pritom ste online na mobile, trpí vaša pozornosť rovnako. Ak si však chcete skvalitniť vaše čítanie, zlepšiť si pamäť a urobiť tak niečo pre svoje „svaly“ (mozog je sval!), ostaňte radšej pri „písanom slove“.

Článok bol spracovaný z knihy Digitálna demencia. Odkaz na knihu tu

Zdroj obrázkov: Pixabay

Podeľte sa o svoje myšlienky