Pre úsmev sa musíme rozhodnúť (nad knihou Na živote je krásne aj to…)

Zázraky sa dejú každý deň, ak sme ich schopní prijať.“

-Katarína Brňáková

Je to už dlhší čas, čo som naposledy vzal do rúk motivačnú knihu. Kedysi som hltal jednu za druhou dúfajúc, že po ich prečítaní budem lepším, optimistickejším a hlavne úspešnejším človekom. Trvalo to však krátko. Ako keď vypijete energy drink – chvíľu ste naspídovaný, prekypujete energiou a pracujete na 150% (aspoň u mňa to tak býva) – a potom ako odznie energická dávka sa vrátite k vašej vyčerpanej náture.

Od autorky Kataríny Brňákovej som doteraz nič nečítal, recenzie na knihu boli pozitívne a tešil som sa, že konečne si oddýchnem pri tomto type literatúry. Popri tom množstve ťažšej a odbornej literatúry som sa na knihu úprimne tešil. O akú knihu však ide?

Kniha Na živote je krásne aj to… nie je typickou motivačnou knihou, kde na každej strane nájdete návod ako byť navždy šťastný, ako zarobiť najbližší rok svoj prvý milión či ako vstávať o 5 ráno a stihnúť tisíc vecí za deň. Je to skôr autoreflexívny denník, ktorý obsahuje na zhruba 140 stranách autorkine situačné úvahy nad konkrétnymi udalosťami v jej živote. Kapitolky sú krátke, prečítate ich rýchlo. Ja som knihu čítal pomaly, iba niekoľko kapitol denne. Nemal som žiadne očakávania a to viac ma kniha potešila.

Katarína Brňáková opisuje svoju cestu od rozvodu, ktorý predstavoval asi najväčšiu výzvu v jej živote, cez vyrovnávanie sa so situáciou, keď sama ostala na výchovu troch detí. Zachovať si za takýchto podmienok optimizmus je niečo, pre čo sa človek jednoducho musí rozhodnúť. A to je myšlienka, ktorá mi najviac v celej knihe rezonovala – pre isté veci v našich životoch sa musíme rozhodnúť.

Šťastie má spĺňať naše vlastné kritéria. Ostatní hodnotia jedine cez svoje filtre.“

-Katarína Brňáková (s. 43)

Byť optimista a pozerať sa na veci s úsmevom je niečo, pre čo sa musíme rozhodnúť. Ak budeme čakať, že vonkajšia realita nás v tom podporí a pripraví nám vyšliapanú cestičku s nápisom „Teraz máš ideálne podmienky na úsmev a pocit šťastia“, nedočkáme sa. Toto píšem ako človek, ktorý sa, žiaľ, až tak veľa neusmieva. Možno je to prácou, vážnymi knihami, ktoré čítam (preto mi bola kniha Na živote je krásne aj to… osviežením!), genetikou a proste len rozhodnutím, že som sa neusiloval byť pozitívnejší.

Optimizmus začína v maličkostiach, v skutočne elementárnych záležitostiach dňa. Ak je pre vás náročné si predstaviť byť pozitívny, keď na vás reve šéf, začnite s niečim menším – napríklad sa vedome potešte z rannej kávy, z jedla, ktoré jete či z objatia milovanej osoby. Na Kataríniných úvahách sa mi páčil práve tento aspekt – vždy sa nájde niečo, za čo možno byť vďačný. A nie je to klišé, už sa touto myšlienkou plnia aj knihy z psychológie. Byť vďačným je jedným zo základných pilierov šťastia!

„Niekedy naozaj stačí málo. Prevoňať chodbu čerstvo upečeným koláčom a ponúknuť aj susedov. Pozdraviť sa, keď sa stretneme, či zobrať smeti vyložené pred dvere, keď idem vyhadzovať tie naše. Tak málo stačí.“

-Katarína Brňáková (s. 26)

Autorka motivuje cez vlastné skúsenosti. Zbytočne nemoralizuje ani nezapĺňa svoje úvahy citátmi známych osobností. Je to optimizmus každodennosti, ľudskosti a prostej dobroty bez zbytočného megalomanstva. Recenzenti písali, že sa pri čítaní knihy usmievali. Dával som si pozor, či sa ten úsmev pritrafí aj mne, a verte mi, podarilo sa! Prichytil som sa, že sa usmievam nad tou jednoduchosťou a dobrotou, ktorá šla z písmen. Nič z toho, o čom autorka píše, nie je vzdialené tomu, čo žije, resp. môže žiť každý z nás.

Sám už dlhšie tvrdím, že pre zdravý psychický život je potrebné, aby si človek zvolil, aký príbeh bude žiť. No musí sa ho držať. Nesmie dovoliť, aby mu rolu vyberali druhí, pretože tak premrhá svoj život imitáciou niekoho iného. „Je na nás, aký príbeh života si píšeme,“ píše Brňáková a pod toto sa jednoznačne podpíšem. Môže sa totiž ľahko stať, že v našom vlastnom živote budeme hrať vedľajšiu postavu. Ako literárny vedec svojim študentkám (a občas, ak sa pritrafí, tak aj študentom 🙂 ) občas vysvetľujem, že literárne žánre, ako ich poznáme v literatúre, svojím obsahom korešpondujú s obsahom skutočných ľudských životov. Niekto napríklad žije baladu (tragický lyricko-epický príbeh), kde sa strieda jedna tragédia za druhou a považuje to za svoj „normálny“ život. A niekto zas žije život ako z idyly (nekonfliktná, pokojná a idealizovaná báseň krátkeho rozsahu), hoci preto nič neurobil. Čo chcem však povedať, že do veľkej miery je na nás, aký „žáner“ sa rozhodneme dnes žiť a akou postavou sa rozhodneme byť. Ak nejakému príbehu veríme, skutočne nás začne meniť. Viac o tom píšem v jednom zo svojich článkov. (odkaz na článok o vplyve fikcie na osobnosť človeka tu)

Záver

Hrdinov či hrdinky si často predstavujeme cez optiku veľkých činov. V skutočnosti však pravé hrdinstvo začína vo veľmi nehrdinskom prostredí – napríklad u vás doma po prebudení. Keď píšem tieto riadky, čakajú ma hŕby riadov. Tie riady sú však len symbolom, za ktorým si vieme dosadiť čokoľvek – ísť si zabehať, splniť denný plán, venovať sa deťom, tráviť čas s manželkou, prečítať si 20 strán z knihy. Veľkosť človeka začína v maličkostiach.

Dnes bol u nás inštalatér internetu. Ešte predtým, ako prišiel, som sa rozhodol, že ho ponúknem kávou. Z internetu nakoniec nič nebolo, ale kávu som urobil. Neodmietol. Ešte som nikdy cudzieho človeka neponúkol len tak kávou, no potešilo ma to (aj jeho). Asi v tejto jednej skúsenosti je zhrnutá celá myšlienka či posolstvo knihy Na živote je krásne aj to…


*Katarína Brňáková so spoluautorom prvej knihy založila malé vydavateľstvo TOP1 knihy. Za knihu Dojčenie slovom aj písmom (odkaz na knihu tu) získala autorka ocenenie ministra hospodárstva v roku 2018 (inovatívny čin roka 2018). V roku 2020 – už pod vedením Kataríny – vydalo vydavateľstvo TOP1 knihy preklad úspešnej zahraničnej knihy s vtipným názvom Z malého smrada dieťa (odkaz na knihu tu) s podtitulom Ako milovať a podporovať hyperaktívne dieťa s poruchou pozornosti. Ďalším klenotom vydavateľstva sa stala prvá kniha slovenskej autorky žijúcej v Belgicku, s názvom „Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia„, ktorá sa pre veľký úspech do kníhkupectiev ani nedostala. Jej dotlač bude dostupná v máji 2021.


Knihu Na živote je krásne aj to… si môžete objednať na Martinuse (tu) alebo na Pantha Rhei (tu)

Zdroj obrázkov: Pixabay, TOP1 knihy

Podeľte sa o svoje myšlienky