Na dne v Paríži a Londýne (George Orwell)

Orwellov knižný debut Na dne v Paríži a Londýne sa pohybuje na pomedzí sociálnej reportáže a memoárov. Autor v knihe na základe vlastných skúseností a zážitkov ukazuje odvrátenú stranu dvoch európskych metropol na konci dvadsiatych rokov minulého storočia. Privádza nás medzi ľudí na úplnom okraji spoločnosti – zbedačených pracovníkov vychýrených parížskych hotelov a reštaurácií a anglických tulákov, ktorých systém nezmyselne núti celý deň prekonávať veľké vzdialenosti medzi jednotlivými útulkami.
Chudobných a chudobu si nijako neidealizuje, ale čitateľovi predstavuje jej rozmanité podoby – hlad, špinu, zápach, odovzdanosť, prospechárstvo, ale aj hrdosť, vzdor a vzopretie sa osudu. Trvalo niekoľko rokov, kým George Orwell našiel pre túto knihu vydavateľa, dnes už patrí medzi klasické diela hovoriace o nezamestnanosti, chudobe a ľudskej schopnosti prežívať a vynájsť sa aj v tých najhorších podmienkach.

„Ľudia považujú za samozrejmé, že všetka práca sa vykonáva s jasným cieľom. Vidia, že niekto robí odpornú prácu a pomyslia si, že všetko vyriešili, ak povedia, že tá práca je potrebná. Napríklad práca v bani je ťažká, ale nutná – potrebujeme mať uhlie. Práca v kanáloch je nepríjemná, ale niekto musí robiť v kanáloch. A podobne je to aj s prácou plongeura. Niektorí ľudia sa musia stravovať v reštauráciách, a tak iní ľudia musia osemdesiat hodín týždenne drhnúť riady. Tak funguje civilizácia, a preto je to nespochybniteľné. Nad týmto bodom sa treba zamyslieť.“

George Orwell

Knihu si môžete zakúpiť na Martinuse alebo Panta Rhei

Zdroj informácií a obrázkov: Martinus, Premedia, Pixabay

Podeľte sa o svoje myšlienky