Čo číta BeWise (rozhovor s Petrom Búranom)

Peter Búran je zakladateľ úspešného YouTube kanálu BeWise (odkaz na kanál tu), kde už niekoľko rokov publikuje zaujímavý obsah zameraný na popularizáciu rôznych vedeckých tém, skepticizmu a kritického myslenia. Aktuálne si robí doktorát, v rámci ktorého sa venuje výskumu v oblasti neurovied v spojení s poruchou autistického spektra. Popularizácii vedy sa venuje najnovšie aj na facebookovej stránke Vaxinátor (odkaz na stránku tu). Tam aj s kamarátkou Karin Sedlákovou informuje o vakcínach, COVID-19, vyvracia hoaxy a upozorňuje o najnovších poznatkoch v tejto oblasti. V dnešnom rozhovore som vyspovedal Peťa, aký je jeho vzťah ku knihám.

Peťo, sledujem tvoj kanál BeWise na Youtube už dlhší čas. Publikuješ fakt kvalitný obsah. Koľko trvá tvorba jedného videa a odkiaľ čerpáš informácie?

Dík 🙂 Tvorba videa trvá väčšinou 4-6 týždňov. Záleží od témy. Keď je to niečo blízke môjmu zameraniu, tak teoretickú časť viem zbúchať veľmi rýchlo, potom sa už len hrám s grafickou stránkou. Práve tu sa snažím stále inovovať, postupne svoj obsah smerujem skôr na estetickú stránku než na tú vedeckú. Napriek tomu stále kladiem dôraz na presnosť faktov – väčšina informácií pochádza z vedeckých štúdií, ktoré si študujem k rôznym témam.

Ja keď si robím výskum na nejakú tému, mám tendenciu sa v mori odbornej literatúry zahrabať a stratiť a potom sa neviem rozhodnúť, čo mám použiť a čo nie. Čo pomáha tebe zorientovať sa v tom množstve informácií?

Toto mám rovnako. Veľmi často si prečítam veľké kvantum informácií, ktoré vo videu nikdy neskončia. V orientácii mi však pomáha príbeh – vždy sa snažím tému zarámcovať do logickej súvislosti. Divák to nemusí nutne vnímať, no každé moje video má akúsi kostru, príbeh. Na začiatku si vždy stanovím odkiaľ vychádzam a kam chcem dôjsť. Úloha je následne dva body spojiť.

Povestná Peťova postavička, ktorá vás sprevádza jeho videami

Aké typy kníh čítaš najčastejšie? Siahneš občas aj po nejakom románe?

Väčšinou čítam populárno-vedeckú literatúru. Na tom som vyrastal, no neskôr som zistil, že ani knihy s príbehom nie sú na zahodenie. Vždy som ich totižto považoval za stratu času. Čo mi to dá, keď to je vymyslené? No, minimálne oddych, to niekedy stačí. Časom som zistil, že ma veľmi baví sci-fi. Nadáciu (odkaz na knihu tu) od Asimova som prečítal behom dvoch týždňov, myslím že to bola dokonca trilógia.

Zvyknem sa ľudí pýtať, aká kniha zanechala na ich myslení najväčšiu stopu. Niekedy je to jedna kniha, inokedy viacero. Máš takú/také aj ty?

Sebecký gén* od Richarda Dawkinsa zanechal vo mne asi najväčšiu stopu. Od tejto knihy sa totižto odvíjalo potom celé moje zameranie. Predpokladám, že keby som v ten jeden večer náhodne nenarazil na túto knihu, tak by som sa dnes nevenoval biológii a asi ani popularizácii vedy.

Kniha je veľmi úspešná popularizácia genetiky a evolučnej biológie. Autor v nej veľmi šikovne čitateľovi vysvetľuje základnú logiku prírody, génov a evolúcie.

Koľko času tráviš priemerne denne čítaním?

Čítam prakticky stále, no sú to skôr vedecké publikácie. Bežné knihy už čítam málo, snažím sa k ním dostať aspoň na 20 minút denne. Bohužiaľ to takmer nikdy nevyjde.

Si v kníhkupectve (teraz asi ťažko) a vidíš tie tisícky kníh. Čo je pre teba kritériom výberu knihy? Vyberáš si knihy aj podľa vydavateľstiev?

Prakticky vždy zamierim do oddelenia sci-fi alebo veda. Inde ani nechodím a ani neviem, načo by som tam chodil 😀 Vydavateľstvo pre mňa nikdy nehralo rolu. Priznám sa však, že súdim knihu podľa obalu – keď je pekný obal, väčšinou po nej siahnem skôr.

Už niekoľko rokov sa venujem recenzovaniu kníh. Posledný polrok píšem prevažne populárne recenzie určené pre verejnosť. Má podľa teba význam takéto písanie o knihách? Prečítaš si občas nejakú recenziu?

Recenzie čítam minimálne. Skôr sú pre mňa smerodajné rôzne ratingy na review stránkach. Stačí mi jednoduché hodnotenie hviezdičkami, nepotrebujem dlhý rozbor.

Viem si však predstaviť, že podrobnejšie recenzie majú svoje opodstatnenie. Obzvlášť sa mi takéto recenzie pozdávajú pokiaľ sa týkajú faktickej literatúry či populárno-náučnej literatúry. Párkrát sa mi stalo, že ma zaujala nejaká téma, no nevedel som, či autor netrepe bludy. Preto som si najskôr prečítal recenzie, ktoré, keď boli kladné, ma presvedčili o kúpe.

Ak by ti bolo umožnené vybrať si napríklad tri alebo päť kníh, ktoré by si mohol za život prečítať, ktoré by si si vybral?

Darwinovu knihu o Pôvode druhov (odkaz na knihu tu). Určite by som tiež zahrnul nejaké sci-fi, možno Nadácia od Asimova alebo Ráma od Arthura Clarka. A nech sa držím pri mentálnom zdraví, pravdepodobne by som siahol ešte po filozofii. V mojom prípade by išlo o nejakú knihu ťahajúcu k budhistickej filozofii. Alan Watts a jeho This is it.*

*Od Alana Wattsa vyšla jedna jeho kniha v češtine s názvom Vědení pro nejisté časy (2020, odkaz na knihu tu)

Knižný priemysel chrlí tisícky kníh ročne. Ako čitatelia sme nepriamo tlačení čítať knihy konzumne a v tlaku si kúpiť rýchlo ďalšiu. Ako hodnotíš tento trend? Stal sa aj z čítania kníh jeden veľký biznis?

To neviem posúdiť. Osobne vnímam, že veľmi často jednu knihu začnem a zaujme ma druhá, a tak tu prvú ani nedočítam. Myslím si však, že je to mojou povahou a nedočkavosťou. Nemyslím si, že by na to mala efekt znížená frekvencia vydávania kníh.

Čo by si odporučil čitateľom a čitateľkám, aby si rozhodne prečítali?

Prečo spíme? (Matthew Walker) – Perfektná kniha o spánku a jeho dôležitosti (2018, Citadella, odkaz na knihu tu, recenziu na knihu Prečo spíme si môžete prečítať tu)

Sebecký gén (Richard Dawkins) – Perfektná kniha o génoch a logike evolúcie.*

Myšlienky k sebe samému (Marcus Aurelius) – Perfektná kniha o živote a tak celkovo. Tu odporúčam čítať slová s vedomím, že ide o myšlienky panovníka z roku cca 180 nášho letopočtu. Veľmi rýchlo nás to vyvedie z omylu, akí sme dnes vyspelí ľudia (2015, Thetis, odkaz na knihu tu)

*Kniha Sebecký gén nevyšla v slovenčine, iba v češtine a aktuálne je vypredaná. Najnovšia kniha od Richarda Dawkinsa, ktorá vyšla nedávno v českom vydavateľstve Academia, je Rozplétání duhy. Věda, bludy a touha po zázraku (2020, odkaz na knihu tu).

Zdroj obrázkov: Pixabay, YouTube, osobný archív Petra Búrana

Podeľte sa o svoje myšlienky