Aké knihy číta Dušan Kadlec? (rozhovor)

Dušan Kadlec je zakladateľ motivačného webu Motivation-man.sk, kde pravidelne už niekoľko rokov publikuje obsah zameraný na sebarozvoj a motiváciu. Je autorom dvoch bestsellerov 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život a Zo dna ku hviezdam. Aký vplyv mali na Dušana knihy v jeho poslaní? Aké tipy kníh odporúča? Existuje podľa neho kniha, ktorú by si mal prečítať každý, kto chce byť v živote spokojný a „namotivovaný“? A kde nabrať motiváciu k napísaniu vlastnej knihy? To a viac sa dozviete v dnešnom rozhovore.

Dušan, viem o tebe, že sa už niekoľko rokov venuješ témam ako je motivácia, úspech a pozitívne myslenie. Napísal si dve knihy, ktoré sa rýchlo stali na Slovensku bestsellermi. Moja prvá otázka na teba je, ako ti pomáhajú knihy udržať si pozitívneho ducha a motiváciu v tom, čo robíš?

Ej, asi by som to trošku rozšíril na všetky typy médií, pretože nie som iba zarytý knihomoľ. Okrem kníh zbožňujem aj videá a audio. Skrátka všetko, čo srší inšpiráciou a energiou. A nech už sú myšlienky podané v akomkoľvek médiu či formáte, pomáhajú mi veľmi.

Či už ma inšpirujú silnými životnými príbehmi alebo mi odovzdávajú vedomosti skrze skúsenosti autorov alebo len čerpám energiu, ktorou sú tieto diela nabité, iba ťažko si bez nich viem predstaviť svoje dni.

Človek má s nimi totižto pocit, že životom nekráča sám. Že nie je sám stratený. Že sa netrápi a nečelí problémom sám. A to je skvelý pocit. Navyše, keď sú tieto veci prepletené skvelými radami a tipmi, človek častokrát nájde odpovede, po ktorých dlho pátral.

Mal si vždy pozitívny vzťah ku knihám alebo si si k ním musel nájsť cestu?

Haha, vôbec. Do nejakých 24 rokov som prečítal akurát tak Hamleta a to bol strop mojich literárnych zážitkov. Bol som však úplne iný človek. Bol som skalopevne presvedčený, že so svojím životom nedokážem spraviť absolútne nič, takže som nevidel žiadny dôvod v tom, aby som si čítal knihy, ktoré ponímajú o tom, ako si môžem svoj život zmeniť. A iné žánre ma takisto neoslovili.

Niekedy stačí skutočne aj jedna jediná veta z knihy a náš život dostane nový zmysel, nové smerovanie a úplne nový nádych.“

Veľká zmena nastala, paradoxne, práve vtedy, keď som si prečítal prvé osobnostno-rozvojové „múdra“, z ktorých sa mi do pamäte zavŕtala práve veta:

„Bez ohľadu na to, či je tvoj život dobrý alebo zlý, ty sám si za to môžeš. A ak nie si spokojný, sám to musíš zmeniť.“

A práve toto bol moment, ktorý odštartoval všetky zmeny v mojom živote – vášeň pre osobný rozvoj, nadšenie pre vzdelávanie a neukojiteľnú túžbu po tom žiť lepší život a byť lepším človekom. Takže asi toľko k sile kníh. 🙂

Niekedy stačí skutočne aj jedna jediná veta z knihy a náš život dostane nový zmysel, nové smerovanie a úplne nový nádych.

Si autorom dvoch bestsellerov 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme životZo dna ku hviezdam a podobne ako stovky iných autorov, aj ty si musel nejako začať. Aké rady by si dal tým, ktorí chcú začať s písaním?

Asi nech začnú písať, haha. Veľa ľudí sa zasekne práve na začiatku a hľadá „10 zaručených tipov“ na toto, „15 overených spôsobov“ na hento a odďaľujú začiatok do nekonečna.

Ja si myslím, že je veľmi dôležité začať písať. Cibriť svoj štýl písania. Trénovať prenášanie myšlienok na papier. A popri tom si študovať práve oblasti, v ktorých by sme sa chceli zlepšiť najviac. Či je to pútavosť príbehu, štruktúra textu, segmentácia kapitol, stupňovanie deja alebo možno dokonca samovydávanie kníh, ak už sme v písaní majstri a chceme sa zamerať na to, čo nasleduje po dopísaní.

Hlavné je začať písať, aby sme sa oťukali a odhalili svoje silné i slabé stránky. Tak najľahšie zistíme, na čom môžeme stavať a v čom sa dokážeme zlepšiť.

Koľko času tráviš priemerne denne čítaním?

Fú, toto je zradná otázka. Asi by som radšej odpovedal trošku politicky, a to skôr na otázku, koľko času trávim vzdelávaním. Pretože okrem kníh čítam aj blogové články, počúvam podcasty, sledujem videá a kurzy, radím sa so svojimi mentormi, čerpám inšpiráciu a nápady z rozprávania sa s ľuďmi na podobnej životnej alebo mentálnej úrovni a podobne.

Takže vzdelávaním momentálne trávim čas tak 1,5 hodinky denne. Určite je ale plán pomaličky to navyšovať. 🙂

Aké knihy by si odporučil niekomu, kto moc nečíta, ale chce začať na sebe pracovať?

Joj, toto je veľmi subjektívne. Ak niekto ešte len začína, asi Coelho-vky, ako napríklad Alchymista (odkaz na knihu tu). Jeho knihy sú postavené na skvelých príbehoch, v ktorých si uvedomíme veľmi silné myšlienky. Takisto je môj obľúbenec Mark Manson. Ten sa zasa s ničím nepára a povie veci pekne na rovinu, častokrát s drsnejším humorom. To sú moji obľúbenci.

Potom, druhý spôsob, ktorým by som vyhľadával osobno-rozvojovú literatúru, je zamerať sa na problém, ktorý momentálne riešime alebo na skutočnosť, ktorá nás najviac trápi. Častokrát ľudia siahnu po podobnej literatúre práve preto, že čelia nejakej prekážke či problému. Vtedy by som teda išiel cielene po knihe, ktorá mi s mojou dilemou dokáže pomôcť. Je ich kopec, od najšikovnejších ľudí v daných oboroch, takže si je z čoho vyberať. 🙂

Zvyknem sa ľudí pýtať, aká kniha zanechala na ich myslení najväčšiu stopu. Niekedy je to jedna kniha, inokedy viacero. Máš takú/také aj ty?

Najsilnejšia myšlienka bola tá, o ktorej som písal na začiatku. Že či už mám život úžasný alebo mizerný, sám si za to môžem. A i keď som sa tomu najprv bránil, lebo haló, ani ja, ani nikto iný si určite dobrovoľne nevyberie zlý život, tak som zistil, že je to práve tým, že som nerobil nič pre získanie toho lepšieho, prečo som ho mizerný stále mal.

I keď by ma však vypočúvalo teroristické mučebné komando, na to z akej knihy to je si nespomeniem. Neviem, či to skôr nebolo v nejakom článku na internete. Každopádne, myšlienky, ktoré mnou v knihe najviac pohli boli hádam tie z knižky Zmysel života (odkaz na knihu tu) od Viktora Frankla. Konkrétne tá, že:

„Ak má človek dostatočne silný zmysel života, dokáže prekonať čokoľvek. Bez ohľadu na to aké náročné, desivé alebo ťažké sa to môže zdať.“

Na knižnom trhu existuje množstvo motivačnej literatúry. Zvykne sa hovoriť, že kto prečítal jednu motivačnú knihu, prečítal všetky. Ako to vidíš ty? Na základe akých kritérií by mali podľa teba ľudia siahať po motivačných knihách, keď ich sú desiatky?

Fú, no tu by som ľudí asi trošku vystríhal, aby si dávali pozor od koho si nechávajú radiť. 🙂 Pretože všetci úspešní ľudia, ktorých poznám a o ktorých viem, že na sebe pracujú, sú rozhľadení, rozumní a ambiciózni, všetci títo ľudia čítajú knihy ako o závod, sledujú náučné videá a platia si za kurzy alebo akékoľvek iné vzdelávanie.

A vždy keď sa stretneme a zdielame spolu všetko to nové, čo sme sa naučili, smejeme sa na tom, koľko toho ešte stále nevieme. Rozprávame sa o tom, čo by sme sa chceli naučiť. Pestujeme si zvedavosť a tešíme sa na nové myšlienky, názory a skúsenosti, ktoré načerpáme, pretože neexistuje nikto, kto by bol všeznalý. Práve naopak, nie nadarmo sa vraví, že sa učíme celý život.

A teda, naspäť k otázke, z mojej skúsenosti majú podobné prehlásenia o tom, ako si stačí prečítať jednu motivačnú alebo sebarozvojovú knihu práve ľudia, ktorí vedia len veľmi málo alebo dokonca nič. Zväčša sú to práve ľudia, ktorými by sme sa stať nechceli. Či už sú negatívni, pesimistickí, nevedia sa v živote pohnúť dopredu alebo žijú s mentalitou obete. A vtedy sa treba spýtať, či chcem čerpať názory od človeka, v ktorého koži by som byť nechcel.

Inšpirovať sa a brať si rady by sme mali vždy od tých, ktorí sú nám vzorom a chceli by sme sa im priblížiť. A tí takéto niečo nikdy neprehlásia. 🙂

V jednom zo svojich blogov som ľuďom radil, aby pri knihách aj motivačného charakteru nesiahali po jednej knihe za druhou, ale aby tú, ktorú práve čítajú, najprv „naplnili“ a realizovali vo svojom živote a až potom vyskúšali niečo nové. Možno by sa knihy tohto typu menej predávali, na druhú stranu by ľudia konečne začali viac klásť dôraz na prax ako na teóriu. Ako to vnímaš ty? Tiež občas vidíš ľudí, ktorí sú akýsi „zberatelia“ pozitívnych a motivačných myšlienok a kníh, no v skutočnom živote sa až tak neposunuli vo svojom myslení?

Absolútne súhlasím. Môžeme si prečítať aj tú najlepšiu knihu na svete, ovenčenú oceneniami za najlepšie život meniace rady, no bez toho, aby sme tie rady zakomponovali do vlastného života, sa nám pravdepodobne nikdy nezmení.

„Knihy nám dokážu ukázať cestu. No rozhodnúť sa, či po nej budeme kráčať, to sa už musíme sami.“

A to, že by sa knihy menej predávali, nevidím ako problém. Väčšina autorov, ktorí píšu inšpiratívnu literatúru, to robí v prvom rade preto, aby pomáhali, povzbudzovali a dokázali ľudí postrčiť v živote vpred. Zárobky sú len málokedy na prvom mieste a u tých, u ktorých sú, zväčša ich knižné diela nestoja za veľa, pretože je to cítiť.

Nájdeš si občas čas aj na romány, prípadne na odbornejšie knihy?

Jój, rád by som. Romány nie sú môj šálok čaju, ale poézia je moja najväčšia láska. Takisto mám zopár odborných kníh v hľadáčiku. Napríklad Sapiens (odkaz na knihu tu), Neobývateľná zem (odkaz na knihu tu), knihy o ekologickom živote alebo o marketingu a podnikaní, tie všetky ma nesmierne zaujímajú. No času je málo a človek musí prioritizovať, takže zatiaľ ich mám len vo Wish liste. 🙂

Ak by si mal ľuďom odporučiť niekoľko kníh, ktoré by si za svoj život mali rozhodne prečítať, ktoré by to boli?

Óóó, to je náročné. Veľa som ich už spomenul. Ako napríklad Jemné umenie ako mať veci v paži od Marka Mansona. Alchimistu od Coelha. Zmysel života od Frankla. Mnícha, ktorý predal svoje ferari (odkaz na knihu tu) od Sharmu.

A potom tie najlepšie z oblastí, ktoré človeka zaujímajú. Nemyslím, že pomôže nejaký must-read list. Skôr by ľudia mali nasledovať svoju vášeň, počúvať svoju intuíciu a siahnuť vždy po tom, čo chcú alebo potrebujú. A riadiť sa referenciami a hodnoteniami daných titulov.

Zdroj obrázkov: osobný archív autora

1 komentár

Zapojte sa do diskusie a povedzte svoj názor.

Vanessodpovedať
16. apríla 2021 o 7:31

Veľmi pekný a poučný článok, ďakujem 🙂

Napísať odpoveď