Aké knihy číta a odporúča Peter Podlesný? (rozhovor)

Peťo, na svojej stránke muzom.sk pravidelne publikujete články na tému mužskosti a toho, čo znamená byť mužom v 21. storočí. Čo ťa viedlo k založeniu tejto stránky?

Vlastné hľadanie toho, čo to v mojom prípade znamená byť mužom. Zažil som ťažké chvíle spojené s tragickými úmrtiami mojich blízkych a to mi môj život ukázalo v nelichotivom svetle. Verím v potenciál, ktorý je do človeka vložený, a tak som začal pátrať po tom, či existuje nejaká cesta, na ktorej by muži mohli nachádzať svoj účel, pracovať na charaktere a byť prínosom pre tých, ktorí to potrebujú. Zdá sa, že toto úsilie má zmysel.

Tvoj web sledujem už nejaký ten čas a všimol som si, že občas práve ty zvykneš analyzovať knihy. Aký je tvoj vzťah ku knihám? Čítal si ich vždy?

Knihy sú jednou z mojich vášní už odmalička. Je len málo vecí, ktoré by tak ovplyvnili moje detstvo ako knihy. Tarzan, letci z Nome, duch Llana Estecada, Bilbo, Aragorn a mnoho iných boli doslova mojimi sprievodcami. Veľa sa toho nezmenilo, ibaže som rozšíril žánre, pridal audioknihy a budujem si poctivo knižnicu vo svojej pracovni.

Aké typy kníh čítaš najčastejšie? Siahneš občas aj po románe, prípadne poézii?

Momentálne, aj vďaka hnutiu Mužom.sk, sa venujem knihám určeným práve mužom, či už sú to sondy do duše, resp. psychiky, alebo životné príbehy. Nerád ich škatuľkujem do sebarozvojovej literatúry, pretože tento názov získava (občas právom) vulgárny nádych. Beletrie je v poslednej dobe podstatne menej, ale nevynechám novú knihu od Juraja Červenáka a ako audiokniha mi nesmie chýbať Dominik Dán. Momentálne si však na odpočinok idem Dobré znamenia od Gaimana a Pratchetta (odkaz tu).

Poézia je moja láska, venujem sa jej aj profesionálne, no moc ľudí nepoznám, ktorí by ju čítali. Aký význam v čítaní poézie nachádzaš ty? Odporúčil by si poéziu aj mužom?

Poézia ma popravde trocha obchádza, aj keď aj v nej mám pár obľúbených básní. Mužom najčastejšie odporúčam báseň Ak od Rudyarda Kiplinga, Na jednej z barikád Victora Huga, alebo Neporazený Williama Ernesta Henleyho. Iste by som našiel pár ďalších vecí, ktoré stoja za to. Netreba zabudnúť na reč Henryho V. v deň sv. Krišpína od Williama Shakespeara.

,,Mnoho mužov potrebuje svoju cestu k čítaniu iba objaviť. Nájsť žáner. Nie každý má však dostatok trpezlivosti.“ – Peter Podlesný

Keď učím na univerzite teóriu literatúry, zväčša o knihách a literatúre diskutujem so ženami. Aj môj web o knihách sleduje viac žien ako mužov. Ty prichádzaš do kontaktu s väčším počtom mužov, preto sa chcem spýtať, či podľa teba muži čítajú knihy, a ak áno, tak aké žánre?

Každá podobná snaha často končí pre generilizácii. Mnoho mužov potrebuje svoju cestu k čítaniu iba objaviť. Nájsť žáner. Nie každý má však dostatok trpezlivosti. Preto to chlapom, s ktorými sa stretávam, zadávam ako súčasť tréningu disciplíny. Mnohých uchvátia knihy vyskladané zo samostatných uzavretých príbehov, alebo detailnejšie či odlišné spracovanie ich obľúbených filmov a seriálov. Takto som naposledy veľmi často odporúčal knihu Bratstvo neohrozených (odkaz tu)

to otázka je na samostatný rozhovor, no pokúsim sa stručne: aké knihy by si podľa teba mal prečítať muž, ktorý chce na sebe pracovať, zdokonaľovať sa a posúvať sa v živote ďalej?

Naozaj široká otázka a záleží o akej oblasti hovoríme. Často odporúčam knihy Extrémne vlastníctvo (odkaz tu), Král, válečník, kouzelník, milovník, Hovory s T. G. Masarykom (audio kniha tu), Myšlienky k sebe samému od Marca Aurélia (odkaz tu), 12 pravidiel pre život (odkaz tu) a dokázal by som zaplniť ešte mnoho ďalších riadkov. Nakoniec, knihám sa dlhodobo venujem aj v našom podcaste.

Zvyknem sa ľudí pýtať, aká kniha zanechala na ich myslení najväčšiu stopu. Niekedy je to jedna kniha alebo viacero. Máš takú/také aj ty?

Bez váhania je to Biblia. Tá formovala moje myslenie, no hlavne bola výzvou ku kritickému mysleniu, charakteru a morálke. Fascinuje ma možnosť hĺbať nad tisícročia starými textami, ktoré majú praktický presah do života. V posledných rokoch sú to aj diela stoikov a v neposlednom rade aj súčasné knihy pojednávajúce o disciplíne a práci na svojom charaktere.

Koľko času tráviš priemerne denne čítaním?

V čase tohto rozhovoru som súčasťou výzvy 75 hard, kde je jednou podmienkou každý deň prečítať minimálne 10 strán knihy, ktorá nesmie byť beletriou. Takže nevyhnutný čas na túto výzvu, plus samozrejme, keď zostane čas a chuť, venujem sa ďalšej knihe, či dvom. V zásade to môže byť okolo hodiny denne.

Venujem sa písaniu populárnych aj odbornejších knižných recenzií a v blízkej budúcnosti chystám aj knižné podkasty. Má podľa teba význam písať či diskutovať o knihách? Ovplyvnila ťa niekedy recenzia či podkast k tomu, aby si siahol po nejakej knihe?

Na knižné podcasty sa teším. Sám zvyčajne nakupujem anglické knihy odporúčané mojimi “virtuálnymi mentormi”. Ja sa však nachádzam na druhom brehu a dostávam skôr spätnú väzbu, že muži aj ženy nakupujú knihy, ktoré odporúčam občas na mojom Instagrame, alebo v podcaste.

Na záver, hoci sme sa tejto otázky už čiastočne dotkli: čo by si odporučil čitateľom a čitateľkám, aby si rozhodne prečítali?

Verím, že sa mi v riadkoch vyššie podarilo upozorniť na pár dobrých titulov, ale ak by som mal ešte čosi vytiahnuť, tak odporúčam vrátiť sa ku knihe Nekonečný príbeh (odkaz tu). Nájdete v nej omnoho viac ako vo filmovom spracovaní. Zaujímavé dielo je aj Železný Jan Roberta Blya (odkaz tu)* a celkom určite Cesta od Cormaca McCarthyho (odkaz tu) Neprehliadnite Hľadanie zmyslu života Viktora E. Frankla (odkaz tu) a z úplne iného súdka Zaklínač od Andrzeja Sapkowského (odkaz tu)

*Kniha Roberta Blya Železný Jan je už k dispozícii aj ako e-kniha tu

Podeľte sa o svoje myšlienky